poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Ośrodki leczenia odwykowego - dlaczego musisz zerwać z nałogiem

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy możliwe jest leczenie uzależnienia bez pobytu w szpitalu bądź specjalistycznych ośrodkach. Z jednej strony istnieją formy terapii dokonywanej ambulatoryjnie, jednak w większości przypadków pacjenci wymagają całodobowej opieki i kontroli. Dotyczy to, w szczególności przypadków uzależnienia od alkoholu, narkotyków i leków, gdzie pierwszym etapem jest detoksykacja organizmu. Podczas detoksu dochodzi do powstawania głodu oraz występowania objawów zespołu odstawienia. Są one niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta, stąd ambulatoryjnie bardzo rzadko wykonuje się detoksykację.
 
Prywatne ośrodki leczenia uzależnień dają nadto pacjentom coś, czego nie znajdą ani w swoim środowisku, przy bliskich, ani też w szpitalach psychiatrycznych. Usytuowanie takich ośrodków sprawia, że pacjenci nie czują się wyobcowani, ale też mają świadomość, iż nie patrzy na nich całe społeczeństwo, negatywnie nastawione do leczenia osób uzależnionych. To ważne, ponieważ niezależnie od problemu, z jakim zmaga się pacjent, niezbędne jest jego poczucie bezpieczeństwa, wsparcia oraz zrozumienia.
 
W ośrodkach znajdujemy nie tylko szereg ekspertów i specjalistów z wielu dziedzin. Terapie indywidualne oraz grupowe bardzo często prowadzą ci, którzy niegdyś również byli uzależnieni. Mają na swoim koncie równie złe i przykre doświadczenia, a niekiedy nawet znacznie gorsze. Uzależnieni czują więc, że to właśnie oni są w stanie w 100% zrozumieć ich sytuację. Chętniej dzielą się swoimi doświadczeniami. Słuchają innych, wyciągają wnioski i mają czas na przemyślenia. Indywidualne zajęcia są nastawione na odkrycie przyczyny uzależnienia danego pacjenta. Grupowo zaś pacjenci uczą się na nowo współżycia z innymi. Budują swoje poczucie wartości, uczą się nowych nawyków. W późniejszym czasie łatwiej powracają do normalnego funkcjonowania. Do tego mają większą motywację, by wytrwać w abstynencji.

Psychoedukacja daje podstawę do tego, by nauczyli się radzić sobie nie tylko w życiu codziennym, ale i w ekstremalnie trudnych sytuacjach w odmienny sposób, aniżeli wracając do nałogu, który daje złudne poczucie lepszej rzeczywistości.
 
Liczy się także praca z rodziną. Bliscy stają się współuzależnieni. Nierzadko muszą radzić sobie z agresją, przemocą fizyczną oraz psychiczną, jakiej doświadczają od osoby uzależnionej. W ten sposób sami zaczynają mieć problemy natury psychologicznej. Stosuje się zatem terapie grupowe, rodzinne i sesje łączone. W zależności od potrzeb, oczekiwań i możliwości danego pacjenta oraz jego rodziny.

 
Co ważne, im szybciej pacjent zdecyduje się na leczenie, tym większą ma szansę powrócić do normalnego funkcjonowania, w krótkim czasie. Bez ryzyka, że nie poradzi sobie, wróci do nałogu i ponownie będzie musiał przechodzić cały trudny i żmudny proces leczenia. Pod opieką specjalistów w ośrodkach odwykowych można liczyć na maksimum zrozumienia, wsparcia - warto wypróbować terapię w Mandali: www.mandalawroc.pl. Leczenie na płaszczyźnie fizjologii organizmu, która została zaburzona, ale i psychiki, która jest równie ważna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz