środa, 30 grudnia 2015

Książki religijne czyli chwila zadumy...

Przyszło mi się zmierzyć z tematem rozważenia, jakie zagadnienia i jakie problematyki świata współczesnego powinny stanowić podstawowy kierunek zainteresowania każdego świadomego Katolika i Chrześcijanina. Nie popadając w zbyt dużą szczegółowość dla swobody wypowiedzi chciałbym dokonać krótkiej retrospekcji losowych tematów związanych z życiem Katolickim w obecnym czasami radykalnym a czasami laickim świecie współczesnym.

Aborcja i ochrona życia Temat aborcji i ochrony życia tego niepoczętego jak również każdego innego powinien stanowić podstawowy temat ludzi szukających prawdy (choć tutaj wiemy, iż nie możemy pozwolić sobie na liberalizm, ani na pobłażanie) . Dociekania jakie tutaj zalecam nie są wyłącznie po to aby rozważać czy jesteśmy w stanie znaleźć w piśmie pobłażanie lub nie dla praktyk aborcji, ale po to aby poznać argumenty obu stron. Aby chociaż na chwilę zastanowić się czy w dobie kiedy każdy Katolik jest przeciwko aborcji, czy mamy wątpliwości w temacie kary śmierci i rozważania jej zasadności w jakichkolwiek warunkach. Tutaj również pojawia się zagadnienie eutanazji, bardzo głębokie i bardzo trudne do rozważenia, szczególnie jeśli nie możemy poświęcić się długotrwałym studiom i osobistym rozważaniom – warto zatem zasięgnąć opinii środowisk chrześcijańskich i skonfrontować z osobistą wizją rzeczywistości.

Nasza seksualność W obliczu ilości informacji oraz panujących bardzo liberalnych trendów dotyczących seksualności i całej obyczajowości seksu naszych czasów warto rozważać temat na polu zarówno osobistym jak i publicznym. Nasze osobiste problematyki zapewne wynikają z oceny potrzeb seksualnych oraz wymagań jakie stawia przed nami rodzina. Rozciągając temat na dalsze tory wychodząc od udanego pożycia małżeńskiego, możemy zobaczyć czy nasza kultura nie przyczynia się do kryzysu rodziny, czy ludzie młodzi, którzy czerpią wzorce z telewizji i internetu nie powinni nauczyć się prawd o przetrwaniu społeczeństwa. Przekładamy dobrobyt nad budowanie wartości jakie osadzone są w rodzinie, zapominamy, że nasza atrakcyjność to nie jest pojęcie, o którym mówią teledyski, nasze osobiste szczęście i satysfakcja z seksu nie musi się brać z ekstremalnych doznań i upojenia chwilami, a mogą bazować na prawdziwej bliskości i na poczuciu zaufania.

Czy zdajemy sobie sprawę jak ważny i istotny wpływ na nas samych i na naszych bliskich ma nasze życie duchowe? Świadomość duchowa kształtuje nas i nasze zachowania (w sensie wyższym niż reakcyjna funkcja myśli sprawczej), to duch kształtuje nasz obraz rzeczywistości i w bezpośredni sposób wpływa na nasz sposób działania. Postępujemy tak jak pozwala nam świadomość i podświadomość – nie wnikając czy ocena każdej sytuacji na jakie napotykamy w życiu codziennym pochodzi od jednej (świadomej) czy drugiej (nieświadomej) strony naszego ja, na pewno modlitwa, kontemplacja i przemyślenia celowe mają na obie te części naszej osobowości wpływ kluczowy. Wybierz świadomie jakie sposoby są dla Ciebie najlepsze korzystając z bogactwa jakie oferują współczesne publikacje  i podziel się opiniami;)

Jeśli zastanawiacie się nad czytaniem książek religijnych odsyłam was do: http://www.przystanekjezus.pl/ksiegarnia/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz