piątek, 23 października 2015

Witaminki, witaminki...

 Dieta a funkcjonowanie codzienne

To, co jesz, jest teraz szczególnie istotne. Dobrze się odżywiając, zapobiegasz wielu ciążowym dolegliwościom, a co ważniejsze - zapewniasz swojemu maleństwu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dziecko potrzebuje ich, by budować tkanki swojego ciała. Twój lekarz zapisał Ci prawdopodobnie kwas foliowy - tę najważniejszą witaminę, która zapobiega wielu wadom wrodzonym u dziecka. Być może zalecił Ci także inny preparat witaminowy. Może wcale nie powinnaś tak bardzo przejmować się dietą? Oczywiście - powinnaś. Specjaliści zwracają uwagę, że im zdrowsza dieta, tym lepiej przyswajalne są witaminy i składniki mineralne w tabletkach. W przypadku niewłaściwej diety preparat bywa źle tolerowany - zamiast spowodować, by dolegliwości ustąpiły, może wręcz spowodować ich nasilenie! Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się, czy Tobie i Twojemu dziecku nie brak witamin.

Wciąż czujesz się zmęczona?

Wiele przyszłych mam kładzie się spać o siódmej wieczorem (zwłaszcza na początku ciąży), ale jeśli jeszcze do tego nie masz apetytu, być może w Twojej diecie jest za mało żelaza. By poczuć się lepiej, jedz regularnie morskie ryby (łosoś, mintaj, śledź), jajka (ale nie więcej niż 2-3 w tygodniu!). Zamiast białego pieczywa, wybieraj pełnoziarniste. Często sięgaj po orzechy.
Pamiętaj, że żelazo lepiej się wchłania z produktów zwierzęcych, dlatego nawet jeśli jesteś wegetarianką, jedz mięso, najlepiej czerwone (wołowinę, wieprzowinę), wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Do kanapek dodawaj zieloną pietruszkę, a do każdego posiłku warzywa i owoce. Witamina C, która jest w nich zawarta, ułatwia wchłanianie żelaza. Nie pij za to czarnej herbaty i kawy - "wypłukują" ten pierwiastek z organizmu!

Masz kłopoty ze snem?

Być może powodem jest duży brzuszek, ale może też... za bardzo się stresujesz? Nie możesz zasnąć, bo martwisz się, jak to będzie, gdy na świecie pojawi się maluszek? Czy sobie poradzisz? Na kłopoty z zaśnięciem pomóc mogą produkty bogate w witaminy B6 i B12: pełnoziarniste pieczywo, otręby, kiełki zbóż, rośliny strączkowe, mleko, mięso. Są potrzebne do produkcji serotoniny, która poprawia i wydłuża sen, a także skraca czas zasypiania. Nie pij za to kawy, czarnej herbaty, coli, ponieważ zawierają kofeinę i pobudzają.

Drętwieją Ci nogi?

Masz kurcze łydek? Koniecznie powiedz o tym lekarzowi, ale też przeanalizuj swoją dietę. Być może powinnaś częściej sięgać po produkty bogate w magnez, wapń i potas? Na obiad zamiast ziemniaków zjedz czasem kaszę gryczaną, jaglaną lub ryż (koniecznie brązowy!). Pysznym i wartościowym śniadaniem będzie porcja płatków zbożowych z mlekiem (dodaj do nich orzechy, migdały, rodzynki, nasiona słonecznika). Jedz pełnoziarniste pieczywo, warzywa i dużo owoców.
Zrezygnuj za to z wędlin - zawierają fosfor, a jego nadmiar jest jedną z przyczyn kurczów mięśni nóg. Nie pij też napojów gazowanych. Ich spożywanie niekorzystnie wpływa na poziom magnezu, wapnia i potasu.

Puchną Ci dłonie i stopy?

Masz kłopoty z założeniem dobrych przed ciążą butów? Te problemy są często spowodowane nadmiarem sodu i zatrzymywaniem większej ilości wody w tkankach. Jedz dużo warzyw, świeżych i suszonych owoców, jogurt, kefir, pij chude mleko.
Wystrzegaj się produktów solonych, konserwowanych, wędzonych ryb. Nie jedz serów żółtych i pleśniowych. Nie pij wody mineralnej o dużej zawartości sodu!

Często męczy Cię katar?

W czasie ciąży lepiej nie dopuszczać do przeziębień, choć przeżyć dziewięć miesięcy bez kataru rzadko się udaje. Aby jak najmniej chorować, jedz w dużych ilościach to, co jest bogate w witaminę C: jagody, truskawki, czarne porzeczki, kiszoną kapustę. Jeśli nie masz świeżych owoców, korzystaj z mrożonek. Codziennie powinnaś zjeść 4-5 porcji owoców i warzyw (najlepiej na surowo lub krótko gotowanych), ponieważ Twój organizm nie magazynuje witaminy C, a jej nadmiar jest wydalany.

Zdarzają Ci się zaparcia?

To najczęściej kłopot, który pojawia się w ostatnich miesiącach ciąży. Jedz wszystko to, co jest bogate w błonnik: ciemne pieczywo, kasze, warzywa, owoce świeże i suszone (śliwki, morele). Dużo pij (soki owocowo-warzywne, najlepiej przecierowe, wodę mineralną). Zrezygnuj natomiast z białego pieczywa, ryżu, tłustych wędlin i żółtego sera.

Masz kłopoty z zębami?

Koniecznie jedz produkty bogate w wapń oraz witaminę D (to właśnie w jej obecności ten pierwiastek jest lepiej wchłaniany). Sięgaj po sery, jogurty, brokuły, pij mleko i kefiry. Co najmniej dwa razy w tygodniu na Twoim stole powinny się pojawiać morskie ryby, takie jak łosoś, śledź, makrela, sardynka.

Zrezygnuj z...

Konserwantów - (glutaminian sodu, fosforany, benzoesan sodu). Mogą powodować alergię, zaburzenia trawienia, skórne reakcje alergiczne.
Surowego mięsa - mogą się w nim znaleźć pałeczki listeriozy i toksoplazmozy, niebezpieczne dla dziecka.
Kawy i czarnej herbaty - jest w nich kofeina, która "wypłukuje" witaminy z grupy B, a także C, potas, wapń, cynk. Podnosi też ciśnienie.
Napojów typu cola - zawierają kofeinę, dwutlenek węgla, fosforany, benzoesan sodu i duże ilości cukru. Pogarszają wchłanianie wapnia.
Wszelkich słodyczy - zwłaszcza kupowanych w sklepie. Mają w składzie tłuszcz cukierniczy, w którym znajdują się izomery trans kwasów tłuszczowych, niekorzystnie wpływające na rozwój płodu (mogą zaburzać przemiany nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do budowy mózgu i tkanki nerwowej dziecka!).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz